FVJ   |  e-ISSN: 2602-4225

Orjinal Araştırma Makalesi | Gelecek Vizyonlar Dergisi 2020, Cil. 4(5) 40-46

Karabağ Bölgesinde Sağlık Turizm Potansiyelinin Değerlendirilmesi: Mineral ve Termal Sular / Assessment of Health Tourism Potential in Karabakh Region: Mineral and Thermal Waters

Rehman Seferov & Aytac Veliyeva

ss. 40 - 46   |  DOI: https://doi.org/10.29345/futvis.164   |  Makale No: fvj.2021.074

Yayın tarihi: Aralık 05, 2021  |   Okunma Sayısı: 22  |  İndirilme Sayısı: 458


Özet

Azerbaycan’ın içinde yaşanan savaş durumundan dolayı ülkede turizm potansiyeli yüksek olmasına rağmen, turizmde ilerlemelerin yaşanması zor olmuştur. Şöyle ki, 1990-lı yılların başından itibaren Azerbaycan’ın Karabağ bölgesi Ermenistan tarafından işgal olunmuştur. Buna rağmen, Azerbaycan son yıllarda turizm sektörünün geliştirilmesi için çok fazla uluslararası organizasyon ve etkinler gerçekleştirilmiştir. 2020 yılının son baharında işğaldan azad olunan Azerbaycanın Karabağ bölgesi de turizm potansiyeli açısından çok zengindir. Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinde yerli ve yabancı turistlerin dinlenebilecekleri, tatil kaynaklarını, kaplıcaları ve tedavi için şifali suları kullanabilecekleri tesisler Ermenistan tarafından yok edilmiştir. Azerbaycan turizm zenginlikleri olan bu region üçün gelecek yıllarda çok sayıda modern tesislerin yapılmasını planlamaktadır. Çalışmada Karabağ bölgesinin büyük bir potansiyele sahip olduğu turizm sektörü, onun bir kolu olan sağlık turizmi ele alınmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Karabağın sağlık turizm potansiyelini, özellikle de mineral suların (İstisu, Turşsu, Şırlan, Minkent, Koturlu vb.) bu bölgede mevcut durumunun araşdırılarak değerlendirilmesi, gelecekde yerli ve yabancı turistlerin buranın tercih etme nedenlerini belirleyecektir. Bu araştırmanın önemi bu konuda Karabağ bölgesine sağlık turizmine katılacak tüketicilerin istek ve tercihleri sonucunda planlı gelişmesi olacaktır. Karabağ bölgesinde mineral suların sağlık turizmi açısından potansiyeli ve onun kullanımı ile gelişme şartları araştırılmıştır.

Anahtar Kelimeler: Azerbaycan, Karabağ, Sağlık turizmi, Mineral sular


Bu makaleye nasıl atıf yapılır?

APA 6th edition
Seferov, R. & Veliyeva, A. (2020). Karabağ Bölgesinde Sağlık Turizm Potansiyelinin Değerlendirilmesi: Mineral ve Termal Sular / Assessment of Health Tourism Potential in Karabakh Region: Mineral and Thermal Waters . Gelecek Vizyonlar Dergisi, 4(5), 40-46. doi: 10.29345/futvis.164

Harvard
Seferov, R. and Veliyeva, A. (2020). Karabağ Bölgesinde Sağlık Turizm Potansiyelinin Değerlendirilmesi: Mineral ve Termal Sular / Assessment of Health Tourism Potential in Karabakh Region: Mineral and Thermal Waters . Gelecek Vizyonlar Dergisi, 4(5), pp. 40-46.

Chicago 16th edition
Seferov, Rehman and Aytac Veliyeva (2020). "Karabağ Bölgesinde Sağlık Turizm Potansiyelinin Değerlendirilmesi: Mineral ve Termal Sular / Assessment of Health Tourism Potential in Karabakh Region: Mineral and Thermal Waters ". Gelecek Vizyonlar Dergisi 4 (5):40-46. doi:10.29345/futvis.164.