Gelecek Vizyonlar Dergisi - Future Visions Journal
           
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim  

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Creative Commons Lisansı
Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Storm Thorgerson’a Ait Pınk Floyd Albüm Kapak Tasarımlarının Görsel Sanat Akımları Açısından İncelenmesi
(Analyses of Pink Floyd Album Cover Desıgned By Storm Thorgerson From The Perspectıve Of Vısual Art Movements )

Yazar : Tuba Ayyıldız  Mehmet Özkartal  
Türü :
Baskı Yılı : 2018
Sayı : 5
Sayfa : 1-12
DOI Number: :
Cite : Tuba Ayyıldız Mehmet Özkartal, (2018). Storm Thorgerson’a Ait Pınk Floyd Albüm Kapak Tasarımlarının Görsel Sanat Akımları Açısından İncelenmesi. Gelecek Vizyonlar Dergisi (Future Visions Journal), 5, p. 1-12. Doi: 10.29345/futvis.60.
935    1176


Özet

Günümüzde insanların müziği daha çok internet ortamından dinlediği ve albüm kapaklarına eskisi kadar önem vermediği düşünülse de, bu görseller yakın müzik tarihi boyunca önemli belirleyiciler olmuştur. Görsellik, algı sistemimizi doğrudan etkiler ve dolayısıyla zihnimizde kalıcılık sağlar. Grafik tasarım birçok alan gibi müzik alanı ile de iletişim halindedir. Albüm kapağı tasarımcısı bir anlamda, işitme duyusuna hitap eden bir öğeyi (müzik) görselleştirmeye çalışır. Dinleyiciye müzik eserini önceden görsel olarak sunarken, zaman zaman müziğin tarzını, albümün yaşattığı genel duyguyu hissettirmek açısından, içeriğe de bağlı kaldığı görülmektedir. Albümlerin satın alınmasında albüm kapaklarının etkili olduğu açıktır. Bu kapsamda farklı sanat akımlarından etkilenmek suretiyle değişik tasarımlar denenmiştir. Tasarımı Thorgerson’a ait olan Pink Floyd albüm kapaklarından, görsel olarak dijital ortamdan yararlanıldığı hissini barındıran, fakat tamamen gerçek dünyaya ait olup, önemli ölçüde dijital müdahale uygulanmamış olan tasarımlar seçilmiştir. Doküman incelemesinin kullanılmış olduğu bu araştırmada, seçilmiş olan beş tasarımın albüm kapak hikâyelerine kısaca yer verilmiş ve sanat akımlarından ne şekilde etkilendikleri ayrıntılı olarak yorumlanmaya çalışılmıştır.



Anahtar Kelimeler
Pink Floyd, Storm Thorgerson, albüm kapağı, görsel sanat akımları, tasarım

Abstract

Album covers have been important determinants throughout the recent music history, even though nowadays the internet is the main source for listening to music and these visuals are perceived to lose its importance. The direct influence of visuals on our perception results in a permanent effect on our minds. Graphical design can be related to many artistic fields; music is one of them. One who designs the album cover, is actually trying visualize an audial element (music). While presenting the musical piece to the audience visually, the album cover may be in accordance with the content time to time in order to give the experience of the music style and the feeling it creates. It is obvious that album covers have influence on its sales. In this context, being influenced by different art movements, different designs have been tried. Pink Floyd album covers designed by Thorgerson have been chosen due to its nature that creates a feeling of digitally created even though the digital intervention was minimal. By using content analyses, this study briefly mentioned the album cover stories of the five selected designs and analyzed the influence of art movements on these designs in detail.



Keywords
Pink Floyd, Storm Thorgerson, albüm cover, visual art movements, design

Gelişmiş Arama


Duyurular

    YENİ SAYI 2021 EĞİTİM ÖZEL SAYISI YAYINDA

    Dergimizin yeni sayısı (Eğitim Özel Sayısı) yayınlanmıştır. 

    Açık erişim ve kör hakemlik sistemi ile bilimsel yayın yapan Gelecek Vizyonlar Dergisinin 2021 Eylül Sayısı beş makale ile yayınlanmıştır. Yeni sayılar için makale kabulü devam etmektedir.



Adres : Prof. Dr. Adem SEZER Uşak Üniversitesi 1 Eylül Kampüsü İzmir Yolu 8. Km, Bir Eylül Kampüsü Merkez/UŞAK - 64200
Telefon :0276 221 21 30 Faks :
Eposta :info@futurevisionsjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri